Urząd Gminy Kotla

ul. Głogowska 93
67-240 Kotla

tel. 76-8318-361
      76-8318-313
fax 76-8318-308
e-mail:
gmina@kotla.pl

QR Code Infof JPG

Godziny pracy:
dzień godziny
pn  7:30-15:30
wt  7:30-16:00
śr  7:30-15:30
czw  7:30-15:30
pt  7:30-15:00

Konto bankowe
Bank Spółdzielczy we Wschowie, O/Kotla
nr: 49 8669 0001 0180 8317 2000 0043


Głogów e-kalendarz, wydarzenia


Gmina Kotla Folder informacyjny

Ścieżka Leśna Dolina Ulotka JPG

Inwestycje w Gminie Kotla - film na youtube

Gmina Kotla 2010-2013 - film na youtube

Regionalny System Ostrzegania - aplikacja na android

Strona główna

Rozpoczęto realizację Programu edukacji ekologicznej „Jestem eko 2017” w Gminie Kotla

czwartek, 13 lipca 2017 10:41
-
altRozpoczęto realizację Programu edukacji ekologicznej „Jestem eko 2017” w Gminie Kotla. W ramach zadania odbył się pierwszy wyjazd edukacyjny dzieci z naszej Gminy na warsztaty do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Głogowie oraz Nadleśnictwa Głogów. Kolejne warsztaty wyjazdowe w sierpniu. Ale to nie wszystko co przygotowano w ramach zadania.

4 lipca br. grupa 25 dzieci wyjechała do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) Głogowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Suez Głogów. To właśnie tam dostarczane są śmieci, które po segregacji zostają przygotowane do recyklingu. O całym procesie przetwarzania odpadów dzieci dowiedziały się na początku wizyty podczas ciekawych zajęć edukacyjnych. Wzbogacili swoją wiedzę o segregowaniu i przetwarzaniu odpadów, a następnie praktycznie ją wykorzystali do ćwiczenia polegającego na posegregowaniu odpadów do specjalnych koszy na szkło, plastik, papier, odpady BIO i inne. W dalszej części zajęć dzieci wykonały zabawkę - ośmiornicę z plastikowych butelek, co sprawiło im ogromną radość. Potem wspólnie z pracownikiem zakładu GPK-Suez Głogów udaliśmy się na zwiedzanie zakładu i zobaczenie z bliska sposobu odbioru śmieci i procesu ich segregacji. Dopełnieniem wiedzy edukacyjnej było przejście po przygotowanej dla uczniów ścieżce edukacyjnej. Ścieżka posiadała pięć „stacji”. Każda ze stacji wykonana została z odpadów. Poszczególne stacje to: szkło, tworzywa sztuczne, papier i drewno, metal i elektrośmieci. Ta forma wykorzystania odpadów w środowisku naturalnym bardzo się wszystkim podobała. Duże wrażenie zrobił np. labirynt z drewnianych palet, ścieżka z kapsli, plastikowych nakrętek czy z elektrośmieci.

Kolejnym punktem wyjazdu, była wizyta w Nadleśnictwie Głogów. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z edukacji przyrodniczo- leśnej, w której koncepcją było kształtowanie świadomości uczestników w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego i świadomego realizowania celów dotyczących ekorozwoju. Dzieci przeszły również ścieżką edukacyjną „Las w Mieście” i dowiedziały się jak natura zwiastuje nadejście kolejnych pór roku, dostały wskazówki na temat tego, jak zachować się w lesie, poznały także codzienną pracę leśniczego. Edukacja przyrodnicza dostarczyła dzieciom rzetelnej i wyczerpującej wiedzy o środowisku przyrodniczym, ukształtowało to w nich wyobraźnię, rozbudziło sumienie ekologiczne i uwrażliwiło na piękno natury, a także rozwinęło umiejętność i chęć działania na rzecz środowiska.
Dla dzieci wyjazd był całkowicie bezpłatny. Dzieci były pod opieką opiekunów zatrudnionych przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli. Warsztaty poprowadzili bezpłatnie pracownicy odwiedzonych instytucji mających doświadczenie w edukacji ekologicznej. Transport dzieci do Głogowa sfinansowała Gmina Kotla i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Program edukacji ekologicznej „Jestem eko 2017” w Gminie Kotla obejmuje letnie warsztaty wyjazdowe, warsztaty stacjonarne na świetlicach wiejskich, akcję edukacyjną dla dzieci szkolnych połączoną z sadzeniem kwiatów i krzewów, dwa konkursy plastyczne, konkursy przyrodnicze dla rodzin i miłośników nordic walking podczas wyprawy patrolowej w Leśnej Dolinie oraz konkurs dla gospodarstw domowych na „Najładniejszy ogród w Gminie Kotla”.

Poszczególne akcje i konkursy będą ogłaszane na naszej stronie internetowej. Już teraz można zapisywać się na kolejne warsztaty wyjazdowe dla dzieci zaplanowane na 10 i 22 sierpnia. Jeden wyjazd zaplanowany jest do Stacji Uzdatniania Wody „Serby” oraz na rejs statkiem po rzece Odrze. Drugi wyjazd zaplanowany jest na Wzgórzu Radogost - szczycie w południowo-wschodniej części Chełmów \398m. n.p.m.\ w sąsiedztwie wsi Kłonice. Zapisy prowadzi Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli Zapraszamy do zapisów. Ilość miejsc ograniczona.

Trwa również ocena komisji konkursowej zgłoszonych ogrodów w ramach konkursu „Najładniejszy ogród w Gminie Kotla”. Jest ich ponad setka. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano na październik.

alt
Program edukacji ekologicznej „Jestem eko 2017”
w Gminie Kotla dofinansowano ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

www.wfosigw.wroclaw.pl
alt

GALERIA ZDJĘĆ - Warsztaty w Nadleśnictwie Głogów
alt
GALERIA ZDJĘĆ -  Warsztaty w RIPOK Głogów
alt